Value Management Network

"Egy munkáltató nem kér pénzt az alkalmazottól!" - légy körültekintő álláskeresés közben | Value Management Network

"Egy munkáltató nem kér pénzt az alkalmazottól!" - légy körültekintő álláskeresés közben

Az online világ hatal­mas lehe­tő­sé­ge­ket teremt az állás­ke­re­sők és kíná­lók szá­má­ra egy­aránt. Saj­nos a közös­sé­gi média plat­for­mo­kon műkö­dő mun­ka­le­he­tő­sé­gek cso­por­tok­ban egy­re több csa­lás tör­té­nik, ame­lyek­re kiemel­ten fon­tos fel­hív­ni a figyel­met. Sze­ret­nénk, hogy min­den állás­ke­re­ső tisz­tá­ban legyen ezek­kel a veszé­lyek­kel, és meg­fe­le­lő óvin­téz­ke­dé­se­ket tegyen annak érde­ké­ben, hogy ne vál­jon áldo­zat­tá.

Vál­la­la­tunk új szol­gál­ta­tás­ként beve­zet­te a mun­ka­erő-tobor­zást, mely­nek kere­te­in belül 19 megyei, plusz egy buda­pes­ti állás­ke­re­ső cso­por­tot tart fenn annak érde­ké­ben, hogy az állás­ke­re­sők díj­men­te­sen talál­has­sák meg a szá­muk­ra meg­fe­le­lő pozí­ci­ót. Cso­port­ja­ink jelen­leg össze­sen közel 40 ezer tagot szám­lál­nak és az elmúlt idő­szak­ban több alka­lom­mal let­tünk figyel­me­sek arra, hogy nem valós mun­ka vagy egyéb aján­la­to­kat tesz­nek köz­zé külön­fé­le hir­de­tők, jel­lem­ző­en robo­tok vagy Mul­ti Level Mar­ke­ting (MLM) hir­de­tők. Fon­tos meg­je­gyez­ni, hogy az MLM egy hasz­nos és műkö­dő­ké­pes érté­ke­sí­té­si for­ma lehet, de az ilyen jel­le­gű posz­tok­nak nem a mun­ka­le­he­tő­sé­gek között van a helye.

Az ilyen jel­le­gű posz­tok ellen a Face­book kivá­ló lehe­tő­sé­ge­ket nyújt külön­fé­le auto­ma­ti­kus mode­rá­ció beál­lí­tá­sa­i­val, ame­lyek sok eset­ben kevés­nek bizo­nyul­nak ahhoz, hogy töké­le­te­sen kiszűr­hes­sük a csa­lá­so­kat. Jelen cik­künk­ben össze­szed­tünk néhány gya­ko­ri csa­lá­si mód­szert, hogy segít­sünk fel­is­mer­ni és ezál­tal elke­rül­ni a veszé­lye­ket:

  • Nem raci­o­ná­lis bér­aján­lat: Csa­lók gyak­ran posz­tol­nak hamis állás­hir­de­té­se­ket, ame­lyek túl von­zó, irre­á­li­san magas fize­tést és egyéb elő­nyö­ket ígér­nek. Ezek a hir­de­té­sek a való­ság­ban nem léte­ző mun­ká­kat takar­nak, és cél­juk álta­lá­ban a sze­mé­lyes ada­tok meg­szer­zé­se vagy pénz kicsa­lá­sa vagy éppen egy MLM háló­zat hir­de­té­se.
  • Pénz­ügyi csa­lá­sok: Egyes csa­lók elő­re fize­tést kér­nek vagy külön­fé­le ter­mé­ke­ket kínál­nak meg­vá­sár­lás­ra, mint a mun­ka­erő köz­ve­tí­tés, külön­fé­le kép­zé­sek vagy termék/szolgáltatás ala­pú esz­kö­zök meg­vá­sár­lá­sa és tovább­aján­lá­sa. Ezután sok eset­ben eltűn­nek, és sem­mi­lyen szol­gál­ta­tást nem nyúj­ta­nak. Vigyáz­zunk az elő­leg fize­té­sé­vel, és min­dig végez­zünk ala­pos kuta­tást a vál­la­lat vagy az egyén hite­les­sé­gé­ről. Az java­sol­juk, hogy lehe­tő­ség sze­rint soha ne fizess a lehet­sé­ges mun­ka­adó­nak vagy köz­ve­tí­tő­nek!
  • Sze­mé­lyes ada­tok kinye­ré­se: Csa­lók gyak­ran kér­he­tik az állás­ke­re­sők­től a sze­mé­lyes ada­ta­i­kat, pél­dá­ul a sze­mély­azo­nos­sá­got iga­zo­ló doku­men­tu­mok máso­la­tát vagy a bank­szám­la infor­má­ci­ó­kat. Eze­ket az ada­to­kat a csa­lók arra hasz­nál­hat­ják, hogy vissza­él­je­nek azok­kal vagy pénzt emel­je­nek le a bank­szám­lád­ról. Az önélet­rajz­ban fel­tün­te­tett ele­me­ken túl ne adjunk ki plusz infor­má­ci­ó­kat, vala­mint az okmá­nya­ink máso­la­tát és bank­szám­la­szá­mun­kat is csak szer­ző­dés­kö­tés­kor adjuk meg a leen­dő mun­kál­ta­tó­nak!
  • Távo­li állá­sok: A távo­li mun­ka­le­he­tő­sé­gek egy­re nép­sze­rűb­bek a digi­tá­lis kor­ban. Azon­ban a csa­lók gyak­ran kihasz­nál­ják ezt a tren­det, és hamis táv­mun­ka lehe­tő­sé­ge­ket kínál­nak. Ezek­nek a csa­lá­sok­nak a cél­ja a sze­mé­lyes ada­tok meg­szer­zé­se vagy a mun­ka­vál­la­lók­tól elő­re fize­tés kicsa­lá­sa vagy külön­fé­le MLM háló­za­tok­hoz való tobor­zás.

Annak érde­ké­ben, hogy idő­ben fel­is­merd és elke­rüld, hogy csa­lás áldo­za­ta légy össze­gyűj­töt­tünk néhány tip­pet! Hogyan kerül­he­ted el eze­ket a csa­lá­so­kat és véde­kez­hetsz a közös­sé­gi média veszé­lye­i­vel szem­ben? Íme néhány hasz­nos tipp:

  • Végezz ala­pos kuta­tást: Min­dig végezz ala­pos kuta­tást a mun­kál­ta­tó­ról vagy a vál­la­lat­ról, hir­de­tő­ről, mielőtt bár­mi­lyen sze­mé­lyes ada­tot meg­osz­ta­nál vagy pénzt fizet­nél elő­re. Ellen­őrizd a vál­la­lat web­ol­da­lát, keresd meg őket a Goog­le-ben, és olvass vissza­jel­zé­se­ket más embe­rek­től, akik már dol­goz­tak velük.
  • Vigyázz a sze­mé­lyes ada­tok­kal: Soha ne ossz meg olyan sze­mé­lyes ada­to­kat, ame­lyek nem szük­sé­ge­sek az állás­ke­re­sés­hez. Pél­dá­ul soha ne add ki a sze­mély­azo­nos­sá­got iga­zo­ló doku­men­tu­ma­i­dat vagy a bank­szám­la infor­má­ci­ó­kat. Legyél óva­tos a tele­fon­szá­mod, e‑mail címed és lak­cí­med meg­adá­sá­val is.
  • Gya­nús aján­la­tok: Legyél óva­tos, ha egy állás túl jól hang­zik, vagy ha vala­ki elő­re fize­tést kér egy szol­gál­ta­tá­sért. Ha vala­mi gya­nús vagy irre­á­lis­nak tűnik, való­szí­nű­leg csa­lás­ról van szó. Az ilyen aján­la­to­kat kérünk, hogy jelentsd az admi­niszt­rá­to­rok­nak! 
  • A közös­ség ere­je: Hasz­náld a közös­ség ere­jét az infor­má­ci­ók meg­osz­tá­sá­hoz. Ha ész­re­ve­szel egy gya­nús állás­hir­de­tést vagy csa­lá­si kísér­le­tet, jelezd a közös­ség­nek, hogy mások is tud­ja­nak róla, és elke­rül­hes­sék a veszélyt.

Az online világ ren­ge­teg lehe­tő­sé­get kínál az állás­ke­re­sés­hez, de saj­nos veszé­lye­ket is rejt. Tartsd szem előtt eze­ket a tip­pe­ket, és min­dig legyél körül­te­kin­tő az állás­ke­re­sés során. A biz­ton­sá­god az elsőd­le­ges fon­tos­sá­gú, ezért min­dig gon­dold át ala­po­san az online inter­ak­ci­ó­kat és légy óva­tos a sze­mé­lyes ada­tok meg­osz­tá­sá­val.

Továb­bi jó és biz­ton­sá­gos állás­ke­re­sést kíván a VMN csa­pa­ta!

For­rás: kiemelt kép

Ha tetszett, akkor oszd meg másokkal is